Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Истанбул е полн со полиција и специјалци

Истанбул е полн со полиција и не само во близина на авенијата Истиклал, каде што се случи смртоносната експлозија. Дел од јавниот превоз е затворен, а во градот патролираат тешко вооружени специјалци.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја нарече експлозијата во Истанбул „одвратен напад“. Тој објави и дека шест лица загинале, а бројот на повредени се искачи на 53.

– Би било погрешно со сигурност да се каже дека се работи за тероризам, но првите информации укажуваат дека овде се чувствува смрдеата на тероризмот. Првите согледувања и информации од терен укажуваат на тоа дека една жена имала улога во тоа – рече Ердоган.

Потсетуваме дека експлозијата се случи во 16:20 часот по турско време.