Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСвет

Кина објави 10.000 новозаразени со корона, парковите се затвораат во Пекинг

Главниот град на Кина, Пекинг, ги затвори градските паркови и воведе други ограничувања бидејќи земјата се бори со бранот на зараза со коронавирус од 10.729 нови случаи.

Во јужната индустриска област Гуангжу и големиот западен град Чонгкинг, повеќе од пет милиони луѓе сега се во изолација.

Голем дел од 21 милион жители на Пекинг биле подложени на задолжително дневно тестирање, а пријавени се 118 нови случаи на зараза.

Многу градски училишта се префрлија на учење на далечина, болниците имаат ограничени услуги, некои продавници и ресторани се затворени, а нивниот персонал е ставен во карантин.

Видеата на социјалните мрежи покажаа луѓе во некои области како протестираат или се борат со полицијата и здравствените работници.

Владата соопшти дека го намалува времето што патниците кои пристигнуваат во Кина ќе треба да го поминуваат во карантин, но не е веднаш јасно кога и каде ќе стапат на сила правилата и на кого ќе се применуваат.

Амбасадата на САД оваа недела го обнови својот совет до граѓаните да избегнуваат патување во Кина освен ако е апсолутно неопходно.

Кинеските лидери вчера ветија дека ќе одговорат на фрустрацијата на јавноста поради нивната тешка стратегија „нулта-ковид“ што стави во карантин милиони луѓе и сериозно ја наруши економијата.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе