Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус+СветВо тренд...

ЕМА ја одобрува вакцината Pfizer против сојот омикрон за деца над пет години

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри вакцината Pfizer/BioNTech прилагодена на омикронската варијанта на коронавирусот за деца на возраст од пет и повеќе години, беше објавено денеска.

Вакцината прилагодена на подваријантите BA.4 и BA.5 веќе е одобрена како бустер доза за лица постари од 12 години, пишува Хина.

Европската комисија допрва треба да ја одобри препораката, но тоа се смета за формалност. Експертите рекоа дека очекуваат поширока заштита од различни варијанти на коронавирусот.

Производителите укажаа на студии кои покажуваат силни имунолошки реакции против подваријантите BA.4 и BA.5 кај индивидуи над 18 години 30 дена по вакцинацијата. Pfizer тврди дека адаптираната вакцина е безбедна како и оригиналната.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе