Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусCentarСветВо тренд...

Во Грција пораст на бројот на новозаразени од коронавирус, за една недела починале 134 лица

Грчките здравствени власти објавија до вторник 61.139 случаи на коронавирус потврдени во седмицата од 31 октомври до 6 ноември. Се зголемува и вирусното оптоварување. Во регионот Атика има пораст од 69%.

Бројот на починати од коронавирус регистрирани во истиот период изнесува 134.

Интубираните пациенти со Ковид во болниците низ земјата изнесуваа 89 на 6 ноември.

Според неделниот билтен на Националната организација за јавно здравје на Грција (EODY) за текот на пандемијата, 61.139 случаи на коронавирус се еквивалентни на 5.860 случаи на коронавирус на 1 милион луѓе (неделна промена: +14% ).

25% од новите неделни инфекции се реинфекции.

Сите потврдени инфекции од почетокот на пандемијата се 5.250.288.

Вкупно 1.460 пациенти со Ковид-19 биле примени во болница во текот на неделата од 31 октомври до 6 ноември, додека вкупниот број на пациенти со Ковид-19 отпуштени од болниците за истата недела бил 1.246 (178 како неделен просек, или -23% во споредба со претходната недела).

Дополнително, 89 болнички пациенти биле на вентилатори на 6 ноември. Нивната средна возраст е 76 години и 98,9% имаат основна состојба и/или се на возраст од 70 или повеќе години.

Во текот на неделата од 31 октомври до 6 ноември имаше и 134 смртни случаи од Ковид-19, или 13 смртни случаи на 1 милион луѓе (неделна промена: -19%), со што вкупниот број на жртви на пандемијата од почетокот на пандемијата се искачи на 33.888.

Од луѓето кои починале, 96,1% имале основна состојба и/или биле на возраст од 70 или повеќе години.

Просечната возраст на заразените била 39 години, а на починатите 80 години.

Бројот на откриени нови подмутации BQ1 и BQ1.1. достигна 26 во референтната недела. Омикрон 5 останува преовладувачка мутација кај 95% од новите инфекции.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе