Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусCentarМакедонија

Неделно ковид инфо: 8 починати, нови 196 случаи на коронавирус

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во текот на минатата недела:

Направени се 3.281 тест, а регистрирани се 196 нови случаи на КОВИД-19 со намалување од 14,8% во однос на минатата недела (n=230): Скопје – 127, Прилеп – 21, Охрид – 10, Битола – 8, Штип – 5, Кавадарци и Кочани – по 4, Неготино – 3, Куманово, Струмица и Кичево – по 2, Тетово, Велес, Гостивар, Струга, Гевгелија, Радовиш, Дебар и Македонски Брод – по 1.

Процентот на позитивност се движи од 1,5% до 8,2%, просечно 5,7%

Од вкупниот број на позитивни (196), регистрирани се 50 реинфекции со намалување од 9,1% во однос на претходната недела (n=55).

Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи, со најголем број на случаи пријавени кај возрасната група над 60 години (n=100; 51,0%). Намалување се забележува кај сите возрасни групи во однос на претходната недела.

Регистриран e 221 оздравен пациент, 5,6% помалку во споредба со минатата недела (n=234): Скопје – 159, Прилеп – 14, Битола – 8, Штип и Кавадарци – по 5, Куманово – 4, Охрид, Кичево и Кочани – по 3, Велес, Гостивар, Струмица, Гевгелија и Ресен – по 2, Крива Паланка, Делчево, Берово, Виница, Кратово, Богданци и Македонски Брод – по 1.

Во текот на изминатата недела (31.10 – 06.11.2022) не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се 8 починати лица, од Скопје (3), Прилеп (2), Битола (1), Охрид (1) и Штип (1). Пријавените се на возраст од 70г до 95г, а починати се во период од 14.09.2022 до 21.10.2022г. Од починатите лица, 5 се починати во болнички услови и 3 во домашни услови.

Во минатата недела тестиран е 3.281 материјал, со што се бележи зголемување од 12,5% во однос на минатата недела (n=2.917). Материјалите се тестирани во следните лаборатории: ИЈЗ-329, ЦЈЗ Скопје-252, ЦЈЗ Битола-63, ЦЈЗ Прилеп-49, ЦЈЗ Тетово-34, ЦЈЗ Куманово-107, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–4, Институт за микробиологија–200, Жан Митрев (Филип Втори)-24, Авицена-41, Биотек-74, Систина-37, лабораторија Лаор-17, Синлаб-19, Ремедика-37, Плодност-6, Генеа-25, Никоб Лаб-267, ВФВ Медикал-12, Ели Медика Плус-18, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–11, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-16, ГМ Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.634.

Во лабораторијата за вирусологија при ИЈЗ во текот на минатата недела се изработени 42 примероци на SARS-CoV-2, од позитивни примероци детектирани во текот на месеците септември и октомври од Велес, Скопје, Кавадарци, Битола, Кичево, Неготино, Гевгелија, Охрид и Струмица. Кај сите примероци е детектирана BA.5 сублинијата на Omicron сојот.

Досега во земјата се направени вкупно 2.186.573 тестирање на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 344.342, бројот на оздравени пациенти е 334.556, на починати е 9.572, а бројот на активни случаи изнесува 214.

На 17.02.2021 во Р. С. Македонија започна вакцинацијата против COVID-19. Заклучно со 06.11.2022, вакцинирани се вкупно 875.849 лица со барем една доза на вакцина против COVID-19 во државата и странство. Комплетно вакцинирани (со две дози) се вкупно 856.930 лица.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе