Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСвет

Британецот што имаше корона 411 дена, конечно, оздрави

Оздрави 59-годишен пациент што заболел од раната верзија на Ковид-19 и не можел да се ослободи од инфекцијата поради слаб имунолошки систем по трансплантацијата на бубрег.

Британецот што имаше Ковид-19 цели 411 дена се смета за личност што најдолго во светот била заразена со вирусот и преживеала, пишува словенечкиот портал 24ur.

Пациентот, кој имаше ослабен имунолошки систем по трансплантација на бубрег, беше позитивен на коронавирусот првпат во декември 2020 година. И покрај тоа што ги изгуби симптомите на инфекција, тој беше позитивен до јануари оваа година.

Вработените во лондонската болница велат дека не знаат за друг регистриран случај на лице што закрепнува од толку долга инфекција. Преку генетска анализа тие утврдиле дека 59-годишникот бил заразен со рана верзија на оригиналниот вухански вид, кој подоцна бил заменет со алфа, делта и омикрон-верзии.

Само кога ќе се идентификуваше варијантата, пациентот можеше да се лекува со „регенерон“, истата мешавина дадена на тогашниот американски претседател Доналд Трамп.

Истиот тим лекувал пациент што починал по 505 дена позитивни тестови.

Во двата случаја генетските тестови покажаа дека пациентот бил заразен само еднаш и не се заразил повторно.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе