Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСвет

Во Австрија ги вакцинирале со погрешна доза на „Фајзер“

Погрешна етикета на картон во Австрија предизвика конфузија кај лекарите предизвикувајќи да се даваат погрешни дози вакцини против коронавирусот.

Во пакетот со вакцините на „Фајзер“ пишувало дека се приспособени на новиот сој BA.4 и BA.5, но се дози за стариот сој BA.1, јавува јавниот сервис ORF.

За колку такви дози станува збор моментно е нејасно, а погодени се граѓаните во провинцијата Долна Австрија.
Лекарската комора на Долна Австрија проценува дека биле погодени 60-ина лица.

Грешката била направена кај една веледрогерија, а била откриена минатиот петок.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе