Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСвет

Истече рокот за седум милиони вакцини против коронавирусот во Австрија

Во Австрија, поради големиот број граѓани кои се против вакцинацијата, истече рокот на траење на седум милиони дози вакцини против коронавирусот.

Државата инвестираше повеќе од 750 милиони евра во набавка на вакцини против коронавирусот. Магацините се полни и моментално содржат околу 22,7 милиони дози, но седум милиони дози се истечени.

Станува збор за „стари“ вакцини, односно за оние кои не се прилагодени на новиот омикрон сој BA4 и BA5.

Австриското Министерство за здравство сега се надева дека ќе спаси дел од вакцините со продолжување на рокот за администрација.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе