Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСвет

Во Шангај 1,3 милиони луѓе се тестираат за Ковид-19

Кинескиот град Шангај денеска нареди масовно тестирање за Ковид на 1,3 милиони жители на општината Јангпу и тие ќе останат во „локдаун“ додека не се знаат резултатите од тестот.

Спроведени се строги мерки низ целата земја, од Шангај на исток до Тибет на запад, каде се одржаа протести против локдаунот.

Телефонско видео од тибетскиот регион покажува толпа луѓе, и Тибетанци и мигранти Хан, кои маршираат низ улиците на градот Ласа во знак на протест против 74-дневното заклучување.

Според британската новинска агенција, во средата вечерта беше објавено видео од протестот, но немаше траги на насилство.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе