Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус+МакедонијаВо тренд...

Тројца починати, двоцифрен број на новозаразени – Дневна корона статистика

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 659 тестови, а регистрирани се 68 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 50, Прилеп – 5, Кавадарци и Штип – по 3, Куманово, Битола и Велес – по 2, Кичево- 1.

Од вкупниот број на позитивни (68), регистрирани се 20 реинфекции.

Регистрирани сe 40 оздравени пациенти од: Скопје – 32, Битола – 3, Гостивар и Неготино – по 2, Штип – 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирано е едно починато лице од Скопје (83г), починато во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се регистрирани две починати лица од Битола (81г) и Прилеп (71г), починати во болнички услови. Починатите се пријавени во период од 18 – 28.09.2022 година.

Направени се 659 тестови: ИЈЗ-83, ЦЈЗ Скопје-66, ЦЈЗ Битола-10, ЦЈЗ Прилеп-19, ЦЈЗ Тетово-3, ЦЈЗ Куманово-19, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, Институт за микробиологија-73, Жан Митрев (Филип Втори)-4, Авицена-11, Биотек-17, Систина-3, лабораторија Лаор-4, Синлаб-2, Ремедика-8, Плодност-0, Генеа-1, Никоб Лаб-14, ВФВ Медикал-0, Ели Медика Плус-2, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-6, ПЗУ ГМ Лаб-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 311.

Досега во земјата се направени вкупно 2.181.930 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 344.031, бројот на оздравени пациенти е 334.202, на починати е 9.564, а бројот на активни случаи изнесува 265.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе