Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусCentarЗдравјеВо тренд...

Главните симптоми на КОВИД се сменија – зависи од тоа дали сте биле вакцинирани или не

На почетокот на пандемијата на коронавирусна болест, симптомите на кои требаше да се внимава беа губење мирис, отежнато дишење и треска, но оттогаш типичните карактеристики на КОВИД целосно се променија.

Најчесто пријавените симптоми на инфекција со КОВИД-19 во последниве недели се сменија во споредба со времето кога коронавирусот почна да се шири низ светот, покажа истражувањето.

Главните симптоми беа генерално слични без оглед на статусот на вакцинација, според Зои здравствената студија, долгорочен истражувачки проект со седиште во Велика Британија што го следи вирусот преку апликацијата Covid Symptoms Tracker.

Последната листа објавена на 20 октомври укажува дека „симптомите се менуваат со развојот на варијанти на вируси“.

Според студијата, четири од петте главни симптоми на КОВИД биле исти за учесниците кои примиле две дози од вакцината, една доза од вакцината и оние кои не биле вакцинирани. Тие симптоми беа главоболка, постојана кашлица, болки во грлото и течење на носот. Сепак, главните симптоми се разликуваат во рангирањето за секоја група на статус на вакцинација, покажа студијата.

Дополнително, секоја група пријавила по еден различен симптом на КОВИД што влегла во првите пет.

За оние кои примиле две дози од вакцината против Ковид, затнатиот нос беше наведен во првите пет симптоми, додека не беше во првите пет за другите групи.

Еве како се рангирани првите пет симптоми за групата луѓе кои примиле две дози од вакцината, според студијата:

1. Болки во грлото, 2. Течење на носот, 3. Затнат нос, 4. Постојана кашлица, 5. Главоболка

Во групата пациенти кои примиле единечна доза од вакцината, кивањето било вклучено во петте главни симптоми на групата, но не и во другите две групи. Во таа група доминираа овие пет симптоми:

1. Главоболка, 2. Течење на носот, 3. Болки во грлото, 4. Кивање, 5. Постојана кашлица
Во невакцинираната група, учесниците пријавиле треска почесто од другите групи, според истражувањето. Како резултат на тоа, треската беше меѓу првите пет најчести симптоми кај луѓето кои не примиле вакцина против Ковид. Ова се првите пет најчести симптоми за оние кои не биле вакцинирани, според истражувањето:

1. Главоболка, 2. Болки во грлото3. Течење на носот, 4. Треска, 5. Постојана кашлица

Студијата се засноваше на дневни извештаи на пациенти и не ги зема предвид варијантите на КОВИД или демографијата на учесниците, според Зоил Хелт.

Според американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), има многу други симптоми, вклучувајќи замор, гадење, болки во телото и многу повеќе.

Некои луѓе кои биле заразени со коронавирус се соочуваат со продолжен КОВИД, кога симптомите на вирусот траат подолго од првичната инфекција, објави Мекклачи њуз.

Истражувањето на ЦДЦ објавено во мај покажа дека околу еден од пет возрасни може да развие барем еден долгорочен симптом на СОВИД по инфекцијата.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе