Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСвет

Кина почна со употреба на вдишлива вакцина против коронавирус

Кинескиот град Шангај почна да ја користи првата инхалирана вакцина против Ковид-19.

Администрацијата на Шангај објави дека вакцината за вдишување се нуди бесплатно како дополнителна доза на претходно вакцинирани лица. Целта на развојот на овие вакцини е да се вакцинираат лицата кои имаат проблем со класичната вакцинација поради употребата на игли, како и да се зголеми бројот на вакцинирани лица во сиромашните земји поради полесна администрација.

Кинеските регулатори ја одобрија употребата на овие вакцини како засилувачка доза во септември.

Развиена е од кинеската биофармацевтска компанија Cansino Biologics Inc. Компанијата објави дека клиничките испитувања се спроведени во Кина, Унгарија, Пакистан, Малезија, Аргентина и Мексико.

Според податоците на Светската здравствена организација (СЗО), во моментов низ светот се тестираат десетина вакцини кои ќе се вдишуваат преку нос.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе