Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусCentarСвет

Џо Бајден ја прими петтата вакцина против коронавирусот

Американскиот претседател Џо Бајден (Џо Бајден) денеска ја прими петтата вакцина против коронавирусот. По вакцинирањето рече дека сите треба да се вакцинираат поради ризикот од зголемување на случаите во наредните зимски месеци.

Бајден ја прими својата петта вакцина против СОВИД-19 во Белата куќа. Тој посочи дека бројот на вакцинирани граѓани во борбата против коронавирусот не е доволен.

– Мораме да ја промениме оваа ситуација. Вакцинирајте се што е можно поскоро – им порача Бајден на американските граѓани.

Здравствените власти во САД се загрижени дека во зимските месеци може да се појави посилна варијанта на КОВИД-19.

Со оглед на тоа што мерките против КОВИД-19 не се преземени првпат од 2020 година, се вели дека може да има повеќе случаи оваа зима и дека тоа може да се совпадне со епидемијата на грип.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе