Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветНаукаВо тренд...

Едногодишно девојче од Шпанија е првото во светот на кое успешно му е извршена трансплантација на цревата

Едногодишно девојче од Шпанија беше првото во светот кое успешно беше подложено на трансплантација на цревата од донатор кој почина од срцева слабост, соопшти денеска мадридската болница Ла Паз.

Покрај цревата, бебето Ема доби и нов црн дроб, стомак, слезина и панкреас, а подоцна беше отпуштено во совршена состојба и сега е дома со своите родители.

Шпанија е глобален лидер во трансплантации на органи, со над 102 трансплантации на органи на милион жители во 2021 година, стапка што ја надминуваат само Соединетите држави,пренесе Танјуг.