Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Украина: Маж во Русија запали канцеларија за регрутација

Рускиот претседател Владимир Путин најави делумна мобилизација на 21 септември, а министерот за одбрана Сергеј Шојгу најави дека 300.000 мажи ќе бидат испратени во војна. Но, наводно тој број би можел да биде многу поголем, до милион луѓе.

На повеќе места низ Русија имаше немири поради најавената мобилизација.

Антон Герашченко, советник во Министерството за внатрешни работи на Украина, објави видео за кое вели дека е снимено во Волгоград.

„Центрите за мобилизација во Русија горат. 35-годишен маж почна да фрла молотови коктели кон канцеларијата за регрутирање“, пишува Герашченко.

Имено, како што се претпоставува, најголем дел од документите за регрутите во Русија сè уште се на хартија.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе