Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Рускиот патријарх Кирил со повик до Русите: Одете во војна, ако умрете, ќе бидете со Бога

Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил ги повика руските граѓани да не се плашат од смртта поради одлуката на претседателот Владимир Путин да мобилизира резервни трупи за борба во Украина.

„Одете храбро да ја исполните својата воена должност. И запомнете дека ако го положите својот живот за својата земја, ќе бидете со Бога во Неговото царство, слава и вечен живот“, рече тој во средата во проповедта во манастирот Зачатев во Москва.

Патријархот Кирил, кој ја оправда одлуката на Путин да ја нападне Украина во февруари годинава „на духовна и идеолошка основа“, ги повика луѓето да одговорат на повикот, набргу откако руските власти соопштија дека 300.000 резервисти ќе бидат повикани да се борат.

За време на својата проповед Кирил изјавил дека личноста со „вистинска вера“ не подлежи на страв од смрт.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе