Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Напад на регрутен центар во Сибир: Ранет е воен комесар што вршел регрутирање

Човек кој пукал со пиштол во руски воен центар за регрутирање во Сибир тешко ранил регрутер, изјави официјален претставник.

„Воениот комесар Александар Јелисеев е на реанимација и е во многу тешка состојба. Напаѓачот веднаш е уапсен, ќе биде казнет“, напиша на Телеграм гувернерот на Иркутската област Игор Кобзев.

Тој рече дека вооружениот инцидент се случил во регрутниот центар во градот Уст-Илимск.

Напаѓачот ѝ рекол на полицијата дека се вика Руслан Зинин и дека има 25 години, пренесува Ројтерс.

За време на викендот протести поради мобилизација беа организирани во Дагестан и Јакутија.

На 21 септември рускиот претседател Владимир Путин најави делумна мобилизација во земјата со цел да се зголеми бројот на војници во војната во Украина.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе