Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСветТОП ВЕСТИ

Њујорчани предупредени: Во случај на нуклеарен напад, направете ги овие три работи веднаш

Жителите на Њујорк беа изненадени кога градското одделение за управување со вонредни состојби објави ново јавен оглас за нуклеарна подготвеност (Nuclear Preparedness PSA).

Иако „веројатноста за инцидент со нуклеарно оружје во и околу Њујорк е многу мала“, се вели во објавата, „важно е њујорчаните да знаат какви мерки на претпазливост треба да преземат за да останат безбедни“. Новиот PSA ги охрабрува њујорчаните да преземат „клучни, едноставни чекори во случај на таков инцидент“.

Всушност, станува збор за видео со инструкции за тоа што да се направи ако нуклеарна експлозија се случи ненадејно, без предупредување, во или во близина на град.

Точно е дека во текот на целата војна, односно руската агресија врз Украина, се зборуваше за можен нуклеарен напад, но немаше паника.

Меѓутоа, работите во последно време станаа поинтензивни, па внимание привлече видео од Одделот за вонредни ситуации во Њујорк – со зголемен број на кликови.

Инструкциите за ненадеен нуклеарен напад се многу едноставни, а видеото содржи подетално објаснување на тие инструкции.

ЧЕКОР ПРВ: „Влези внатре, брзо“. Вие, вашите пријатели, вашето семејство… влезете внатре. Престојот во автомобилот не е опција. Мора да влезете во зградата и да се оддалечите од прозорецот“.

ЧЕКОР ВТОРИ: „Останете внатре. Затворете ги сите врати и прозорци. Дали имате подрум? Одете таму. Ако немате, одете колку што можете подалеку во средината на зградата. Ако сте биле надвор по експлозијата , веднаш измијте се“.

ТРИ ЧЕКОРИ: „Останете со нас и следете ги медиумите за повеќе информации“.

И тоа е тоа, од „прва рака“.
Нови детали се додаваат во медиумите: популарната научна веб-страница IFL Science додава во втор чекор дека „целата надворешна облека треба да се стави во вреќи во овој момент за да се држи радиоактивниот материјал подалеку од вас и од кој било во близина“.

„Иако не е на видеото, препорачуваме да не користите регенератор за вашата коса. Како што предупредува федералната влада, регенераторот ќе врзе радиоактивен материјал за вашата коса, спречувајќи го да се измие“, се вели во него.

Врската води до статија од август 2017 година во која IFL Science известува дека Гуам – територија на САД неодамна загрозена од ракетни напади (од Северна Кореја) – издаде серија насоки од Министерството за домашна безбедност.

Во тој материјал, меѓу другото, се вели дека „сите нуклеарни направи предизвикуваат фатални последици кога ќе експлодираат“, како и дека „експертите предвидуваат дека денес е помалку веројатна заканата од масовен стратешки нуклеарен напад врз САД, но тероризмот по природа е непредвидлив“.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе