19.8 C
Скопје
24. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаCentarСветТОП ВЕСТИ

Земан: Русија стана ирационална, Путин можеби не блефира

Претседателот на Чешка Милош Земан предупреди дека руската политика станува сè поирационална и дека е можно Владимир Путин да не блефира кога му се заканува на светот со нуклеарно оружје, а полскиот претседател Анджеј Дуда оцени дека тоа има спротивен, негативен ефект дури и во оние земји кои досега беа претпазливи во оценките за постапките на Москва, според медиумите.

„За жал, ирационалноста е се поприсутна во руската политика. Токму затоа не се осмелувам да тврдам дека нуклеарното заплашување е само блефирање. На крајот на краиштата, самиот Путин во своето обраќање јасно кажа: Јас не блефирам“, рече Земан во интервју за чешкиот дневен весник „Млада Фронта Днес“.

Делумната мобилизација во Русија, според чешкиот претседател, е резултат на руските воени неуспеси во Украина и нагласи дека ниту една демократска земја не може да ги признае референдумите кога тие се организираат под вооружен притисок.

„Тие закани со нуклеарно оружје под многу транспарентен изговор се опасни, овие окупирани територии се руски по референдумот и во согласност со нашата доктрина, ние сме должни да ја браниме руската територија со секое оружје. Никој од нив не може да признае референдуми организирани под вооружен притисок“, рекол Земан.

Дуда во интервју за полската државна телевизија TVP.info изјавил дека никој во ОН не е „блед од страв“ поради заканите кои доаѓаат од Русија, вклучително и онаа за нуклеарното оружје.

„Рускиот лидер некако направи грешка кога ја напомена нуклеарната закана бидејќи реакцијата е спротивна. „Земјите кои досега беа претпазливи во оценките за Русија сега се сомневаат дека Путин се движи кон такви предлози“, рече полскиот претседател, пренесува медиумот.

Дуда потсетил дека Русија не е единствената нуклеарна сила и дека такво оружје имаат и САД.

„Ако САД ја сфатат сериозно оваа закана, тоа е закана и за самата Русија. Ако Русија ги надмине сите табуа кон земја која не поседува нуклеарно оружје и која денес ја брани својата територија исклучиво со конвенционално оружје, ако дури и се употреби тактичко нуклеарно оружје против таа земја, Русија може да очекува одговор“, изјавил Дуда за полските медиуми во Њујорк, каде што учествува на Генералното собрание на ОН.

Полскиот претседател можната употреба на нуклеарно оружје ја нарекол очајнички и луд потег.

„Доколку Путин и неговата придружба одлучат да направат таков очајнички, луд потег, општествата на цивилизираниот демократски свет ќе престанат да постојат. Не само што би било опасност доколку им се суди за кривична одговорност и закана од долгорочни затворски казни, туку би било и исклучување од цивилизираниот свет, како на нив така и на Русија додека се на чело на тоа“, кажал Дуда.