26.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Захарова: Бајден лажно го цитираше Путин

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска изјави дека говорот на американскиот претседател Џозеф Бајден пред Генералното собрание на ОН е „апсолутен инцидент“.

Во своето обраќање Захарова го обвини американскиот лидер дека лажно го цитирал претседателот на Руската Федерација Владимир Путин, пренесува РИА. Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи наведува дека американскиот претседател кажал нешто што Путин не го кажал и дека сега таа изјава во американските медиуми му се припишува на рускиот претседател.

„Ние секогаш неколку пати ги проверуваме зборовите на Бајден. Тоа сигурно го кажал Бајден, а не претседателот на Русија“, посочи Захарова.

„Ова е апсолутно пропаганда што се наметнува на јавноста, на јавното мислење, спротивно на она што всушност беше кажано“, рече Захарова, пренесе руската агенција.

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави вчера дека Русија бесрамно ги прекршила суштинските принципи на повелбата на Светската организација со „брутална и непотребна војна“ во Украина.

Во својот говор на Генералното собрание на ОН, тој додаде дека никој не и се заканувал на Русија, и дека само Русија сака војна и дека тоа е војна на еден човек.

Бајден, исто така, истакна дека целта на војната е целосно да се потисне правото на Украина да постои како држава и како народ.

Американскиот претседател рече дека извештаите за руска злоупотреба на цивили во Украина „треба да ве натераат да сакате крв“.

Тој исто така рече дека новите нуклеарни закани на рускиот претседател Владимир Путин кон Европа покажуваат „непромислено непочитување“ на одговорностите на неговата нација како потписник на Договорот за неширење на нуклеарното оружје.

Бајден изјави дека нуклеарна војна не може да се добие и никогаш не смее да се води.

„Ќе се солидаризираме против руската агресија Период“, нагласи Бајден, пренесе британската агенција.