17.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Во Белград пристигна група Руси, кои бегаат од мобилизацијата на Путин

Поголема група Руси денеска слетаа на аеродромот во Белград, бегајќи од војната и мобилизацијата што утринава ја најави претседателот Владимир Путин. Во интервју за порталот Nova.rs велат дека се исплашени, дека Путин е убиец кој ги тера во конфликт што не го сакаат. Низ солзи велат дека се плашат за своите семејства и дека во Белград ќе бидат со роднини, пријатели или членови на семејството кои претходно веќе дошле во Белград.

Многумина во страв не сакаа да зборуваат пред камерите, обидувајќи се да ја остават војната зад себе и конечно да бидат безбедни. Имаше и такви кои ги споделија своите искуства во врска со актуелната криза во Москва и дадоа објаснувања зошто платиле билети и се упатиле кон Белград.

„ Мојот сопруг остана во Русија“, изјави Јулија во интервју за Нова. „ Многу мои пријатели добија повик за мобилизација. Мои колеги и на младите луѓе воопшто“, вели таа.

Јулија вели дека поканите ги добивале млади луѓе, иако прво се зборувало дека младите нема да добијат покани. А повиците, според неа, стигнале на нивните домашни адреси.

„ Мојот брат е пред Изјум. Го регрутирале иако има 20 години. Тој веќе трет месец војува во Изјум. Тој отиде во војна на 29 јуни и беше во Изјум и Харков. Не верувајте во сè што се зборува во Русија“, вели Јулија.

Ирина пак вели дека таа и нејзиниот сопруг допатувале од Москва за да бидат безбедни.

„ Многу сум исплашен за моето семејство и пријателите, се разбира, и за сопствената безбедност. Пред некое време и ќерка ми дојде во Белград. Сега јас и мојот сопруг дојдовме во Белград да бидеме сигурни. Сакаме да останеме овде“, вели Ирина низ солзи, додавајќи дека е многу тажна и не разбира зошто се случила војната во Украина.

Веста за мобилизацијата доведе до енормно зголемување на цената на авио билетите од Москва. Цените достигнаа и до 5600 долари.