11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

(Видео) Колона од возила на границата на Финска и Русија, откако Путин прогласи делумна мобилизација

Толпата на границата на Финска и Русија, откако претседателот Владимир Путин прогласи делумна мобилизација, се зголеми во текот на ноќта, соопшти денеска финската граничари, додавајќи дека ситуацијата е под контрола.

– Финска будно ги следи настаните во соседна Русија по наредбата на претседателот на Руската Федерација Владимир Путин за воена мобилизација – изјави вчера финскиот министер за одбрана Анти Кајконен.

Бројот на лица кои вчера ја минале границата и понатаму е помал отколку за време на викендот, изјави шефот за меѓународни работи на финската гранична полиција.