11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Шефовите на дипломатиите на земјите од ЕУ најавија нови санкции против Москва и оружје за Украина

Министрите за надворешни работи на членките на Европската унија се договорија на неформален вонреден состанок во Њујорк да продолжат со новите санкции против Русија, објави високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Џозеф Борел, неколку часа по руската Претседателот Владимир Путин нареди делумна мобилизација.

Министрите, исто така, се согласија да продолжат со испораката на оружје за Украина, според Ројтерс.

Џозеф Борел посочи дека министрите на 27-те земји-членки на ЕУ кои учествуваат во работата на Генералното собрание на ОН донеле политичка одлука на маргините на седницата за спроведување на нови секторски и индивидуални казнени мерки против Москва.