11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

На протестите против мобилизацијата во Русија беа уапсени 1.311 лица

Повеќе од 1.311 лица беа уапсени во средата ширум Русија на протестите против мобилизацијата, објави руското движење за заштита на човековите права ОВД-Инфо.

Апсењата уследија откако рускиот претседател Владимир Путин најави делумна мобилизација.

ОВД-Инфо објави дека, врз основа на информациите собрани од 38 градови низ Русија, повеќе од 1.311 лица биле уапсени до вечерта.

Тие изјавија дека меѓу нив најмалку 502 лица се уапсени во Москва и 524 лица во Санкт Петербург.

Претставник на руското Министерство за внатрешни работи, Ирина Волк, во изјавата што ја пренесоа руските новински агенции, изјави дека полицијата ги спречила обидите за организирање мали протести.

Во голем број региони имаше обиди да се организираат неовластени акции кои собраа исклучително мал број учесници, рече Волк.

Сето тоа е спречено, а лицата кои ги прекршиле законите се приведени и приведени во полициски станици за истрага и утврдување на нивната одговорност, нагласи таа.

Претходно во средата Путин најави делумна мобилизација, односно регрутирање само на оние граѓани кои моментално се во резерва, а пред се оние кои служеле во вооружените сили и имаат одредена воена специјалност и соодветно искуство, пренесуваат медиумите.