11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Медведев: Нуклеарното оружје може да се користи и за заштита на Русија

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, дозволи употреба на нуклеарно оружје за заштита на Русија и териториите што ги признава.

„Донбас и другите територии по референдумот и присоединувањето кон Русија ќе бидат значително зајакнати од вооружените сили на Руската Федерација, не само можноста за мобилизација туку и секое руско оружје, вклучително и стратешкото нуклеарно оружје, може да се користи за нивна заштита“, рече Медведев.

Од 23 до 27 септември ќе се одржат референдуми за приклучување кон Русија на украинските територии под руска контрола – Донецк, Луганск, Запорожје и Херсон.

„Русија најави дека не само мобилизациските способности може да се користат за таква заштита, туку и секое руско оружје, вклучително и стратешко нуклеарно оружје и оружје засновано на нови принципи“, напиша Медведев на својот канал на „Телеграм“.

Тој рече дека Западот мора да разбере дека „Русија го избрала својот пат“ и дека „не треба да не плашат со приказни за нападот на НАТО на Крим“.

„Гарантирано е Hypersonic да ги достигне целите многу побргу во Европа и во САД. Западниот естаблишмент, сите граѓани на земјите на НАТО, мора да разберат дека Русија го избра својот пат, нема враќање назад“, напиша тој на „Телеграм“.

Да потсетиме, рускиот претседател Владимир Путин вчера нареди делумна мобилизација, а беше потврдено дека ќе бидат повикани 300.000 резервисти.

Путин исто така се закани дека ќе користи нуклеарно оружје велејќи дека тоа не е блеф.