11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Макрон: На војната во Украина може да се стави крај само со преговори

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека единственото одржливо решение за конфликтот меѓу Русија и Украина е постигнување мирно решение и дека војната може да се заврши само на преговарачка маса.

Во интервју за ТВ БФМ, во текот на летото на враќање од Њујорк, тој уште еднаш ја нагласи важноста од обновување на преговорите меѓу Киев и Москва во контекст на завршување на војната во Украина.

Макрон исто така рече дека Париз има должност да ја држи линијата во однос на конфликтот во Украина, дека Франција не е во војна со Русија, но дека сака Киев да се спротивстави на нападите на Москва и целосно да го врати својот суверенитет.

Францускиот претседател ги коментира тешкотиите на кои наиде руската армија на теренот поради успешната украинска контраофанзива на истокот од земјата, јави ТВ БФМ.

„Ние сме на пресвртна точка. „Русија е во повеќе проблеми од очекуваното“, рече тој.

Макрон претходно изјави дека одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да прогласи делумна воена мобилизација во Русија поради војната во Украина е грешка и дополнително ќе ја изолира земјата.

„Русија е во процес на одвојување од остатокот од светот, имаше економија што беше интегрирана во последните децении“, смета Макрон.

Тој во интервју за француската телевизија изјави дека Русија е во процес на дипломатска изолација мислејќи на неодамнешните изјави на Индија и Кина, кои се оградуваат од Москва.

Како одговор на вчерашните нуклеарни закани на Путин, Макрон рече дека Русија одлучила да помине уште една фаза на ескалација и изјави дека Франција е разумна нуклеарна сила и дека има свој кредибилитет, како голема сила.

Тој рече и дека не е добро да се создава политичка фикција, а најмалку на оваа тема.

„Тогаш сме фатени во играта на ескалација“, предупреди Макрон.

Францускиот претседател во интервју за ТВ БФМ потврди дека земјата би можела да ја помине оваа зима без ограничувања за електрична енергија, ако секој си го направи својот дел во однос на намалувањето на потрошувачката на енергија.