19.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Путин најави делумна мобилизација: Целта на Западот е да ја ослаби, подели и уништи Русија

Рускиот претседател Владимир Путин најави делумна мобилизација на долгоочекуваниот говор.

„Собранието ќе биде информирано за мерките потребни за спроведување на делумна мобилизација“, рече тој денеска.

Путин денеска изјави дека целта на Западот е да ја ослаби, подели и уништи Русија.

„Потенцирам дека тоа е делумна мобилизација. Мобилизацијата започнува денеска, 21 септември. На Русите кои се мобилизирани ќе им бидат дадени сите бенефиции и гаранции“, рече Путин и наведе дека мобилизираниот персонал ќе добие и дополнителна обука.

„Веќе по почетокот на невладината организација, вклучително и разговорите во Истанбул, претставниците на Киев реагираа многу позитивно на нашите предлози и тие предлози се однесуваа на безбедноста на Русија, на нашите интереси. Очигледно е дека мирното решение не му одговараше на Западот. Откако постигна одредени компромиси, Киев всушност доби директна наредба да ги наруши сите договори. Украина почна уште повеќе да складира оружје“, рече Путин.

Рускиот лидер го поддржа одржувањето референдум за приклучување кон Русија, што го побараа властите во Донбас, како и во Херсон и Запорожје.

„Се работи за заштита на суверенитетот и територијалниот интегритет на Русија и поддршка на нашите сонародници сами да ја одредат својата иднина“ – рече тој.

Путин рече дека главните цели на специјалната воена операција во Украина остануваат непроменети.

„Специјалната операција беше неопходна за борба против нацизмот во Украина“, рече тој.

ЛНР беше целосно ослободена, а ДНР делумно, рече Путин.

Можеби ќе ве интересира

Путин: Имаме рекордна жетва, Западот е виновен за кризата со храна

M T

Британско Министерство за одбрана : Путин за неколку дена ќе објави анексија на окупираните делови на Украина

M T

Кремљ призна: Имаше грешки за време на мобилизацијата

M T

Британската министерка за надворешни работи: Говорот на Путин предизвикува страв од ескалација на конфликтот

M T

Бен Валас е убеден дека најавата на Путин за мобилизација е признание дека неговата инвазија пропаѓа!

M T

Шолц: Путин мора да разбере дека не може да победи во војна

M T