26.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Угинаа 14 млади китови насукани на австралискиот брег

14 млади китови починаа откако се насукаа на плажа во Тасманија, Австралија, јавува Би-Би-Си. Труповите на китови биле откриени од жителите на островот Кинг. Причината за заглавувањето не е позната, а биолозите и ветеринарите се на терен за да ја откријат причината.

Насукувањето на китови не е невообичаено во Тасманија, пишува медиумот. Експертите велат дека ваквите настани се вообичаени во австралиската островска држава.

„Сè уште не е позната конкретната причина за овој настан. Китовите можеби тргнале во погрешна насока, следеле болен или дезориентиран водач или се плашеле во поплитки води“, вели научникот Ванеса Пирота.

Со воздушно истражување ќе се утврди дали има уште животни насукани во областа. Во септември 2020 година, повеќе од 380 китови умреа по најлошото масовно насукување во историјата на Австралија, а истото се случи и во Тасманија, анализира медиумот.