17.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Претседателот на Црна Гора сè уште не предложил кандидат за мандатар

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, и лидер на Демократската партија на социјалистите, сè уште не предложил кандидат за состав на новата влада иако рокот за тоа истече на полноќ.

Ѓукановиќ беше информиран од лидерот на Нова српска демократија, Андрија Мандиќ, дека лидерот на Демос, Миодраг Лекиќ, има поддршка од парламентарното мнозинство за формирање нова извршна власт во писмо испратено до него веднаш по функцијата.

Црногорските медиуми пишуваат дека Ѓукановиќ, кој вчера беше во Велика Британија на погребот на кралицата Елизабета, нема да се брза.

Во Уставот на Црна Гора пишува дека претседателот предлага претставник 30 дена по конституирањето на собранието, во случајот смената на владата на Дритан Абазовиќ – на 19 август.

Соговорниците велат дека има три опции, кои не се ниту противзаконски ниту противуставни.