19.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

(Видео) Тројца луѓе загинаа во судир на два мали авиони во воздух во САД

Најмалку три лица загинаа кога два мали авиони се судрија во воздух во округот Болдер во американската сојузна држава Колорадо, соопштија локалните власти.

„ Цесна 172 и уште еден авион се судрија и се урнаа на земја во близина на аеродромот Лонгмонт во саботата, соопшти американската Федерална управа за авијација (ФАА), пренесе Си-Ен-Ен.

Според ФАА, во Цесната имало две лица, а во другиот авион едно.

Патниците на Цесна 172 починале на местото на настанот, изјави шерифот на округот Болдер.

Во другиот авион имало едно лице, кое било прогласено за мртво кога пристигнале службите за итна помош, додаваат од канцеларијата на шерифот.

Локалните власти се обидуваа да ги идентификуваат жртвите од остатоците, а ФАА ги истражува причините за несреќата.