26.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Борел: Украинската страна ќе ги одреди условите за склучување мир

На Украинците и само нив ќе им биде да ги дефинираат идните услови за мир, посочи шефот на дипломатијата на ЕУ, Џосеф Борел.

Во авторски текст за францускиот весник „Журнал ди диманш“ тој наведува дека по војната сепак ќе биде склучен мировен договор.

Меѓу условите ќе биде и повлекувањето на Русите од украинската територија, финансискиот придонес на агресорите за обновата на земјата, како и моралното и кривичното признавање на одговорните за воените злосторства, додаде Борел.