17.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСветТОП ВЕСТИ

ВИДЕО: Падна првиот снег и во Србија

Падна првиот снег и во Србија.

На социјалните мрежи се појави видео од првите снегулки на Копаоник.

„ Како и секоја година, првиот снег сезонава ги израдува сите искрени љубители на Копаоник и воопшто на скијањето. Сепак, тоа е само првиот снег, увертира за сето она што ќе следи подоцна во календарот и почетокот на самата скијачка сезона. Датумот на првото појавување на снег и првата снежна покривка може да се разликуваат статистички, мерлив снег се смета секој снег чија висина надминува најмалку 1 см…“ се вели меѓудругото во објавата на Инстаграм.

Вчера регионот го зафати студено време и снег падна во Словенија, Хрватска и Босна и Херцеговина.

Видеото погледнете го тука