11.8 C
Скопје
7. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаCentarСветТОП ВЕСТИ

(Видео) Бајден го предупреди Путин: Немој!

Американскиот претседател Џо Бајден го повика рускиот претседател Владимир Путин да не користи тактичко нуклеарно или хемиско оружје за да ја врати изгубената територија во Украина.

Украинската армија ги протера руските сили од некои делови на североисточна Украина, па Путин се најде под притисок на домашните националисти кои сакаат да ја вратат иницијативата во војната. Путин предупреди дека Москва би можела да возврати посилно доколку нејзините сили бидат под дополнителен притисок, што ја зголеми загриженоста на Западот дека би можела да прибегне кон неконвенционални средства како нуклеарно или хемиско оружје.

Во интервју за Си-Би-Ес, на прашањето што би му рекол на Путин доколку размислува за употреба на такво оружје, Бајден одговори: „ Немој. Немој. Немој. Тоа би ја променило војната како ништо досега, како ништо од Втората светска војна“.

Американскиот одговор ќе биде „последичен“, рече Бајден, но одби да елаборира.

„ Нашиот одговор ќе зависи од степенот на она што тие го прават. За да се спротивстави на украинскиот напредок, Путин би можел да ги мобилизира резервните сили, кои се околу два милиони, или да го прекине гасот за Европа и на тој начин да ја принуди Украина да се повлече“ изјави Бајден.