17.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Ердоган сака членство во Шангајската организација за соработка

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека сака членство на Турција во Шангајската организација за соработка (ШСО).

Оваа информација денеска ја објави турската телевизија НТВ и други медиуми. Тој разговараше со новинарите по учеството на самитот на ШСО во Узбекистан пред да замине за САД.

„ Со овој чекор нашите односи со овие земји ќе имаат сосема поинаква позиција“, изјави Ердоган пред новинарите во својот авион.

На прашањето дали Турција сака формално да се приклучи на групата, претседателот потврдно одговори.

„ Секако, тоа е целта“, рече тој.

Турција во моментов е преговарачка земја на ШСО, чии членки се Кина, Русија, Индија, Пакистан, Иран, Киргистан, Таџикистан, Казахстан и Узбекистан. Исто така, има четири земји набљудувачи – Авганистан, Монголија, Белорусија и Иран – кои сакаат да станат полноправни членки на блокот, а две други земји веќе се во процес на пристапување.

Турција, заедно со Ерменија, Азербејџан, Камбоџа, Непал и Шри Ланка, во моментов е препознаена како посебен „дијалог партнер“ на групата.

ШСО, исто така, го иницираше процесот за доделување таков статус на Египет, Катар и Саудиска Арабија уште во септември 2021 година.