19.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Брнабиќ: Во инцидентите имаме 10 повредени полицајци и 64 приведени

Српската премиерка Ана Брнабиќ на вонредна прес-конференција изјави дека целиот ден поминал во мир, и дека е особено горда на тоа.

„ Најпрво сакам да ја изразам мојата лична благодарност, благодарноста на Владата на Република Србија до сите граѓани на Србија или големото мнозинство затоа што покажаа толеранција, разбирање и грижа кон Србија“, рече Брнабиќ.

Премиерката посочи дека е горда на фактот што мнозинството граѓани ги почитувале правата и слободите на сите.

„ Посебна благодарност им должиме на Министерството за внатрешни работи и на Безбедносно-информативната агенција, тие успеаја да го потиснат малиот број инциденти што се случија“ рече таа.

„ Она што го разубавува имиџот на Белград и Србија е тоа што досега се случија многу настани во рамките на Европрајд, а не се случи ниту еден поголем инцидент. Тоа доволно зборува за нашите граѓани. За мене тоа е вистинската слика за Белград и Србија, и јас вечерва гордо Покажавме дека сме сериозна земја која ги почитува своите институции, но и правата на сите граѓани“, нагласи премиерот.

Како што наведе таа, на белградските улици биле ангажирани околу 5.200 припадници на Министерството за внатрешни работи.

„ За жал, имаме 10 полицајци кои се полесно повредени“, рече Брнабиќ и додаде дека се оштетени пет интервентни полициски возила и дека се приведени вкупно 64 лица.

„ Имавме само два инцидента. Тоа беше конфликт со одредени групи во Славија, и конфликт со одредени групи во паркот Караѓорѓе. Припадниците на Министерството за внатрешни работи реагираа и го решија проблемот, обезбедувајќи инцидентите да не се шират понатаму“ истакна таа.

Брнабиќ рече дека претседателот Вучиќ отпатувал во Њујорк каде ќе има важна средба.