26.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Стоматолози од Франција ваделе здрави заби од пациентите и им ставиле протези

Лајонел Гуеџ (42) и неговиот татко Жан-Клод Карно (71) од Марсеј се прогласени за виновни за лекарска грешка.

Синот доби осум години затвор, а неговиот татко пет.

Тие беа прогласени за виновни затоа што со години ги обезличувале пациентите, ваделе здрави заби и ставале протези иако немало причина за тоа.

Тие во судот се појавија со маски, а откако судијата ја прочита пресудата, во судницата имаше аплауз.

Имаше многу пациенти на овие двајца поранешни стоматолози.

– Никогаш не треба да бидеме среќни затоа што некој оди во затвор – рече судијата.

Татко и син стоматолози во текот на шест години ги уништиле животите на стотици пациенти.

Како што докажа обвинителството, Лајонел Гуеџ извадил или лекувал речиси 4.000 здрави заби и поставил 28 пати повеќе протези од просечен француски стоматолог.

Можеби ќе ве интересира

Стоматолог испрати важен совет: „Престанете да ги плакнете забите со вода по четкањето“

M T

Колку често треба да ја менуваме четката за заби? – Во овој случај, заменете ја ВЕДНАШ

M T

Евтино и навистина делува: Со овие трикови ќе ги избелите забите со овошје

M T

Совети ако се плашите од стоматолози: Еве кога треба да дојдете за ПОМАЛКУ да ве БОЛИ

M T

Што им прави БАКНУВАЊЕТО на нашите заби? Стоматолог ја открива тајната

M T

СОВЕТИ ЗА БЛЕСКАВА НАСМЕВКА – Како до поздрави и поубави заби

M T