11.8 C
Скопје
7. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Оливер Вархељ: Западен Балкан е геостратешки приоритет повеќе од кога било

Европскиот комесар за проширување, Оливер Вархељ, изјави дека Западен Балкан е геостратешки приоритет за Европската Унија повеќе од кога било за време на украинската криза и порача дека е неопходно да се забрза процесот на проширување на овој регион и неговата европска перспектива да се претвори во реалност.

Во видеопорака на конференцијата на граѓанското општество на Западен Балкан, што се одржа во Прага, на тема „Младинската политика на Западен Балкан – суштински елемент за иднината на регионот и Европа“, Вархељ рече дека „ние живееме во прилично турбулентни времиња“ и укажа на предизвиците со кои се соочува ЕУ.

„Покрај социо-економските предизвици предизвикани од кризата поради Ковид-19, со кои сè уште се обидуваме да се справиме, руската војна во Украина постепено го зголемува нивото на уништување, а бројот на загинати во Украина расте експоненцијално. Оваа агресија мора да заврши“, рече Вархељ, а беше објавено на официјалната веб-страница на ЕУ.

Можеби ќе ве интересира

Курти: Косово е најдемократската земја на Западен Балкан

M T

Унгарскиот министер: Нè очекуваат нови проблеми ако ЕУ не го интегрира Западен Балкан

M T

Костадиновска-Стојчевска на министерскиот состанок од Западен Балкан во Тирана: Промовирана првата платформа за култура со министри од Западен Балкан

M T

Започна Самитот во ЕУ за земјите од Западен Балкан, премиерот Ковачевски ја предводи владината делегација

M T

Самит ЕУ-Западен Балкан- „Приклучувањето на Западен Балкан е геостратешка неизбежност“

M T

Шаленберг: ЕУ не смее да го заборави Западен Балкан

M T