22.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Земан и пратениците штедат енергија за пример на Чесите

Чешкиот претседател Милош Земан и парламентот одлучија европскиот повик и апелот на Владата до граѓаните да штедат струја и гас поради кризата да се поттикнат со личен пример, со што ќе се намали температурата во канцелариите, ќе се скрати времето за греење и осветлување на зградите.

Прв со штедење почна Претставничкиот дом, чија претседателка Маркета Пекарова Адамова ги налути Чесите кога неодамна изјави дека не мора да ги греат становите и куќите на 25 степени, како што е обичај, туку дека 20 степени се доволна температура и дека поради кризата претпочитаат два џемпери.

Зградите на парламентот ќе се греат два часа пократко, само до 17 часот на температура од 20 степени во канцелариите, салите и рестораните, а во ходниците само на 15 степени, додека топлата вода ќе биде посвежа за 20 степени.

„Мерките ја намалуваат зависноста од рускиот режим. Соочени сме со енергетска криза, а во исто време и климатска криза и треба соодветно да го прилагодиме нашето однесување“, рече Пекарова Адамова.

И кабинетот на претседателот Милош Земан ја намалува температурата до 20 степени. Намалена е и температурата на топлата вода, забрането е вработените да користат греалки.

Катедралата Свети Вит во прашкиот замок Храдчани и самиот замок кој е седиште на шефот на државата наместо до полноќ ќе бидат осветлени до 22 часот, а патеката нема да биде осветлена.

Според шефот на канцеларијата на Земан, таа серија мерки треба да донесе заштеда од најмалку 290.000 евра во конверзија.

Иако дел од владејачката коалиција се обиде да ја вклучи во владината одлука оваа недела за утврдување на горната граница на цените на енергијата за домаќинствата, јавниот сектор и приватните претприемачи, мерка која ќе поттикне штедење, премиерот Петр Фијала и неговите конзервативци одбија да одат патот на Полска до цената е загарантиран само до одредено ниво на потрошувачка на електрична енергија и гас.

„Секако, ова што се случува ги принудува сите да штедат. Ги задолжив министерствата да дадат конкретен предлог за да можеме да штедиме во државните институции за навистина да бидеме добар пример за сите што сакаат да не следат. Мислам дека мотивацијата е Важно. Со гасот е можно без да мораме да воведеме некакви драстични мерки. Луѓето и компаниите многу разумно се трудат да заштедат гас“, рече премиерот Фијала.

Тој додаде дека споредбата на првите седум месеци од годинава и минатата година покажува заштеда на гас од 20 проценти во Чешка без посебни мерки.

Можеби ќе ве интересира

Ненси Пелоси: Скапата енергија е „мала цена“ во споредба со украинските жртви

M T

Со префрлање на обновливи извори на енергија, можеме да заштедиме трилиони, велат научниците

M T

Овие 3 хороскопски знаци се на удар на НЕГАТИВНА ЕНЕРГИЈА до крајот на август

M T

Еве како црната облека влијае на вашата ЕНЕРГИЈА! – Фенг шуи е тајна што секоја жена треба да ја знае

M T

Време е за промена: 6 работи кои внесуваат негативна енергија во куќата

M T

На РАКОВИТЕ им фали енергија: Овие знаци треба да бидат претпазливи во наредниот период

M T