22.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Двајца полицајци прободени со нож во центарот на Лондон

Двајца полицајци се повредени денеска во напад со нож на улица во центарот на Лондон, а напаѓачот е уапсен, соопшти тамошната полиција.

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан изјавил дека нападот нема врска со тероризам и дека ниту еден од повредените полицајци, кои се пренесени во болница, не е во животна опасност.

Нападот се случил на плоштадот Лестер, каде има многу туристи, но не во близина на Вестминстерската палата, каде илјадници луѓе чекаат во редици за да и оддадат почит на кралицата Елизабета Втора.

И напаѓачот по апсењето е во болница.

Полицијата ги истражува околностите на овој напад.

Можеби ќе ве интересира

Илјадници луѓе чекаат на ред да и оддадат почит на британската кралица во Лондон

M T

Србин ја избол сопругата со нож

M T

Министерот Спасовски ги посети повредените полицајци во вчерашниот јавен собир

M T

Напаѓач со нож повредил четири лица во Нов Зеланд

M T

Двајца битолчани нападнале полицајци на кошаркарски натпревар

M T

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

M T