14.8 C
Скопје
3. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаCentarСветТОП ВЕСТИ

Путин е скршен, но има „идиоти“

Рускиот претседател Владимир Путин започна воена операција во Украина, а досега не успеа да ја заврши, а деновиве нема што да се слави, пишуваат медиумите.

Меѓутоа, како што пишува „Вашингтон пост“, Путин „е скршен“ од неодамнешните неуспеси на руската армија, особено во Керсон, но наводно ќе го развесели тоа што наесен многу граѓани на Западна Европа најверојатно ќе се префрлат на улица поради економската ситуација во светот.

Како што се наведува во коментарот објавен во американскиот весник, според пишувањето на авторот, Путин ќе го искористи секој ресурс во својот арсенал на дезинформации за да ги принуди демонстрантите да го поделат општеството и на тој начин да го ослабат меѓународниот фронт против него.

Според истражувањето на компанијата “Вериск маплкрофт“, граѓански немири ќе избијат во дури 101 земја, при што жариштата ќе се шират од Шри Ланка и Алжир до релативно просперитетна Европа. Главен двигател на незадоволството кај граѓаните е инфлацијата, особено скокот на цените на храната и енергијата, што во голема мера беше предизвикано од воената операција во Украина, но се вклучени и други фактори.Вашингтон пост истакнува дека Чесите и Германците откриле загрижувачки шема. Имено, десетици илјади луѓе неодамна излегоа на улиците на Прага, барајќи ЕУ да ги укине санкциите против Русија, односно да направи нов договор за гасот, како и да престане со вооружувањето на Украина.

Како што се наведува, многумина сметаат дека за ваквата состојба се виновни Европската Унија и НАТО, а експертите посочуваат дека протестите ги прават припадници на екстремната десница, односно левицата. Исто така, илјадници луѓе се собраа во Лајпциг и Магдебург, каде демонстрантите излегоа на улиците за да го изразат своето незадоволство од инфлацијата и цените на енергијата.

Некои сметаат дека насобраните тогаш изразиле симпатии кон Путин, односно незадоволство кон ЕУ под водство на Соединетите Американски Држави. Експертите посочуваат дека во Германија имало и симпатизери на десницата и левицата.

Демонстрации во Германија и „жешка есен“
Партијата што ги собира Германците во екстремната десница е Алтернативата за Германија (АфД), а онаа што ја претставува политичката рамка за екстремите на другиот крај на политичкиот спектар е Левица, политичка фракција што ја објави „Вашингтон пост“ пишува има свои корени во комунистичкиот режим од 90-тите години. Двете партии не се релевантни во областа на поранешна Западна Германија, но станаа важни во „отуѓените источни региони“. „Пост“ како пример ја наведува ситуацијата во провинцијата Тирингија, каде што АфД и Левица би имале мнозинство во покраинскиот парламент доколку се во коалиција.

Двете партии ветуваат „Топла есен против студени нозе“ за есен, како што гласи една парола, а планирани митинзи секој понеделник. „Пост“ сепак посочува дека официјално се оградуваат еден од друг. Во реалноста, пак, како што се наведува во коментарот на американскиот весник, има „сомнително преклопување“ во нивните ставови, како и дека се „невообичаено проруски ориентирани“.

Корисни идиоти
„Ова во Украина е една од најголемите измами од Втората светска војна“

Според „Вашингтон пост“, тенденциите на цврстата десница и левица на политичките маргини низ Европа ги прават овие граѓани идеална публика за, според весникот, „корисни идиоти“, термин кој му се припишува на рускиот револуционер од 20 век. и политичарот Владимир Ленин.

Овој термин означува лице кое пропагира ставови или интереси на група или идеологија што не ги разбира целосно и ги користи за пропагандни цели. „Вашингтон пост“ истакнува дека поимот се однесува на популисти од Франција до Италија и пошироко.

„Но, Путин, кој беше агент на КГБ во Источна Германија во 80-тите, најдобро ги познава своите корисни идиоти во Централна Европа“, коментира Вашингтон пост.

Весникот наведува дека Путин ќе направи „се’ што може за да продолжи да шири лаги на Запад“, и дека оваа есен ќе биде најголемиот тест досега.