14.8 C
Скопје
3. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветМозаик

Кралицата Елизабета Втора го посети Белград во 1972 година: Тито нареди да ги фатат сите жаби за да може мирно да спие

Британската кралица Елизабета Втора, која почина во четвртокот, беше во повеќедневна официјална посета на поранешна СФР Југославија во октомври 1972 година.

По тој повод, претседателот Јосип Броз Тито и неговата сопруга Јованка ја пречекаа кралската делегација на аеродромот во југословенската престолнина.

Таа дојде во посета на Југославија на покана на претседателот Јосип Броз Тито, а придружувана од нејзиниот сопруг, принцот Филип и ќерката, принцезата Ана.

Кралицата прво престојуваше два дена во Белград, каде на првиот ден од посетата на 17 октомври засади дрво во Паркот на мирот и пријателството, а за кралската двојка беше организирана и обиколка на Авала.

Елизабета Втора го посети и споменикот на Непознатиот херој во Белград.

Јосип Броз Тито тогаш, пред нејзиното пристигнување, побарал да се фатат сите жаби околу Белата палата за британската кралица Елизабета Втора да спие мирно за време на нејзината посета на Белград.

Професорот Миодраг Тодоровиќ од Универзитетот во Бања Лука го објави ова во своите мемоари. Меѓутоа, како што дополнително се додава, маршалот го променил овој ред откако слушнал дека кралицата се пожалила дека звукот ја смирува и и недостига.

„Така започна операцијата на илјадници водоземци кои војниците штотуку ги отстранија“.

Оваа случка професор Тодоровиќ ја опиша во своите мемоари по повод златниот јубилеј на британскиот суверен под наслов „Не и беше забавно на кралицата“.

– Овде е многу убаво, но ме чуди што тука нема жаби. Пораснав слушајќи звуци од жаби и тој звук многу ме опушта, му рекла британската кралица на маршалот Јосип Броз, според професорот Миодраг Тодоровиќ.

Инаку, тоа беше прва посета на кралицата на комунистичка земја во источна Европа, поради што беше критикувана во некои западни медиуми.

Можеби ќе ве интересира

Зошто кралицата Елизабета никогаш службено не ја посети родната земја на својот сопруг

M T

Кралицата Елизабета слави 70 години на тронот

M T

ТИТО НИКОГАШ НЕ ГО ПОСЕТИЛ ГРОБОТ НА МАЈКА МУ! Еве ја причината за неговата одлука! Долго време се криеше од јавноста

M T

Кралицата Елизабета го откажа семејниот ручек во пресрет на Божик

M T

Кралицата Елизабета помина една ноќ во болница и ја откажа посетата на Северна Ирска

M T

Животот во титова Југославија: Кога работникот беше вистинскиот Господин

CENTAR MKD