26.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Британците цела ноќ и оддавале почит на кралицата, спиеле и на тротоарите

Илјадници Британци и синоќа продолжија да и оддаваат почит на кралицата Елизабета Втора, пренесуваат светските медиуми.

Нејзиниот ковчег е изложен во Вестминстер Хол во Лондон, а многумина чекаат во редици со часови низ центарот на Лондон.

Некои од нив спиеле на тротоарот во текот на ноќта, храбрејќи се на дождот, за да си го обезбедат местото во линијата која се протегала од Вестминстерската сала до 15 километри, пренесуваат агенциите.

Владините претставници не можеа да прецизираат колку луѓе чекаат во ред, но се верува дека до 16 часот има 750.000 луѓе пишува во написите.

Надбискупот од Јорк, Стивен Котрел, обраќајќи им се на оние што чекаат, рекол дека тие слават две големи британски традиции – „љубовта кон кралицата и љубовта кон чиновите“.

Меѓу насобраните се и оние кои пристигнаа во име на нивните постари родители, оние кои сакаат да бидат дел од историјата и оние кои сакаат да и се заблагодарат на жената која е на власт од 1952 година и извршуваше службена должност дури два дена пред да почине, анализираат новинарите.

„Таа ни даде 70 години од својот живот“, вели Жаки Д’Арси, 63-годишна жителка на Есекс, која од синоќа чека на ред.

“Важно е да и оддадеме почит на покојната кралица. А моите родители го сакаат кралското семејство и не можат да бидат таму. Значи, тоа е двојно, дојдов за мајка ми и татко ми, но и за себе”, изјавила Д’Арси.

Според Марк Бонсер (59) од Донкастер „кралицата е втора мајка на сите“.

„Таа ни даде 70 години од својот живот. Сигурен сум дека можам да дадам 24 часа од мојот живот за да и оддадам таква почит“, рекол тој.

Церемонијата во Лондон ќе трае вкупно пет дена, а завршува на денот на погребот на кралицата.

Зголемен е и бројот на доброволци и полицајци, а подготвена е и лекарска помош за оние кои ќе треба предолго да чекаат, јавуваат агенциите.

Можеби ќе ве интересира

Уапсен маж откако се приближил до ковчегот на кралицата Елизабета Втора

M T

Илјадници луѓе чекаат на ред да и оддадат почит на британската кралица во Лондон

M T

Кралицата само еднаш го прекршила протоколот, на погребот на принцезата Дијана

M T

Ковчегот со телото на кралицата Елизабета денеска пристигнува во Лондон

M T

Ковчегот на кралицата ќе биде изложен 5 дена во Вестминстерската палата

M T

Претседателот Пендаровски и сопругата ќе присуствуваат на погребот на кралицата Елизабета

M T