14.8 C
Скопје
4. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Бизнис

Со префрлање на обновливи извори на енергија, можеме да заштедиме трилиони, велат научниците

Со префрлување на обновливи извори на енергија, можеме да заштедиме трилиони

Преминот од фосилни горива кон обновливи извори на енергија би можел да заштеди на светот дури 12 трилиони долари до 2050 година, покажуваат студиите на Универзитетот Оксфорд.

Во извештајот, се истакнува дека е погрешно песимистичкото размислување дека брзата транзиција кон почисти извори на енергија е скапа. Познато е дека цените на бензинот се зголемија поради зголемената загриженост за глобалното снабдување со енергија.

Но, истражувачите веруваат дека префрлањето на обновливи извори на енергија сега има економска смисла поради нивните падови на трошоците.

„ Нашиот заклучок е дека треба да одиме со полна пареа кога станува збор за префрлување на зелена енергија бидејќи тоа ќе ни заштеди пари“, изјави за Би-Би-Си професорот Дојн Фармер од одделот за истражување на Универзитетот во Оксфорд.

Резултатите од извештајот на британските научници се засноваат на студија на историски податоци за цените на обновливите извори на енергија и фосилните горива и како тие веројатно ќе се променат во иднина.

Податоците за фосилните горива се опфаќаат повеќе од сто години наназад, почнувајќи од 2020 година, и укажуваат дека по пресметката на инфлацијата и нестабилноста на пазарот, цената не се променила многу.

Обновливите извори на енергија постојат само неколку децении, така што има нешто помалку информации за нив.

Можеби ќе ве интересира

Ненси Пелоси: Скапата енергија е „мала цена“ во споредба со украинските жртви

M T

Земан и пратениците штедат енергија за пример на Чесите

M T

Овие 3 хороскопски знаци се на удар на НЕГАТИВНА ЕНЕРГИЈА до крајот на август

M T

Еве како црната облека влијае на вашата ЕНЕРГИЈА! – Фенг шуи е тајна што секоја жена треба да ја знае

M T

Време е за промена: 6 работи кои внесуваат негативна енергија во куќата

M T

На РАКОВИТЕ им фали енергија: Овие знаци треба да бидат претпазливи во наредниот период

M T