9.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Гутереш: Светот е во опасност

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш повика на солидарност и соработка во соочувањето со повеќекратните предизвици на „светот во опасност“, говорејќи по повод отворањето на 77. Генерално собрание на Обединетите нации, пренесува France Presse.

– Светот се соочува во опасност преку целата наша работа за промовирање на мирот, човековите права и одржливиот развој. Од конфликт до климатски промени, до расипан финансиски систем кој ги разочарува земјите во развој, до сиромаштија, нееднаквост и глад, до поделеност и недоверба – рече тој.

Тој додаде дека соочувањето со овие предизвици бара постојана солидарност, соработка и создавање консензус и решенија, инсистираше Гутереш една недела пред Генералното собрание на високо ниво.

Почнувајќи од следниот вторник, десетици шефови на држави и влади од целиот свет ќе се редат зад говорницата на Генералното собрание на големиот годишен собир.

Иако официјално не се предвидува промена во програмата, погребот на кралицата Елизабета Втора во понеделник, на кој многу лидери планираа да присуствуваат, сепак отвора низа неизвесности, особено поврзани со редоследот на говорите и одржувањето на одредени придружни настани.

Самитот за образование закажан за в понеделник, на кој претходно потврдија 90 шефови на држави и влади, ќе се одржи.

Антонио Гутереш нема да патува во Лондон на погребот на кралицата, изјави неговиот портпарол.

Можеби ќе ве интересира

Гутереш: Ќе разговарам во Њујорк со Лавров

M T

СО SPORT LIFE до стан во Скопје!

M T

Оваа вакцина ќе го промени светот

M T

Британија во жалост, светот се збогува со кралицата Елизабета Втора

M T

Ова се 10те најдобри места за живеење во светот

M T

ТУРИСТИТЕ ГИ ИЗБЕГНУВААТ – Овие земји се најнепосетуваните во светот

M T