19.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Бомба експлодирала на приватен универзитет во Бостон, зградата е евакуирана

Експлозивна направа била активирана во вторникот вечерта на Универзитетот Нортистерн во Бостон, при што е повреден четириесет и петгодишен вработен во таа институција.

Полицијата соопшти дека во близина на локалниот музеј бил пронајден уште еден сомнителен пакет, а во истрагата е вклучено и ФБИ.

Пакетот кој експлодирал е еден од двата откриени, додека полицијата успеала да го неутрализира другиот, кој бил пронајден во близина на Универзитетот, во близина на Музејот за ликовни уметности.

Ен-Би-Си објави дека пакетот експлодирал кога бил отворен, во близина на универзитетската сала каде се проучуваат правата на жените, сексуалноста и родовите односи.

Во експлозијата е ранет 45-годишен маж, инаку вработен на Универзитетот.

Наредена е евакуација на зградата каде студентите се подготвуваа за предавање на тема новинарство.

Northeastern е приватен универзитет во Бостон, со околу 16.000 студенти.

Можеби ќе ве интересира

Иран збогатил ураниум блиску до нивото на нуклеарна бомба

M T

Дојава за бомба го затвори аеродромот во Софија

M T

Се запали воз во Бостон, патниците бегаа низ прозорците

M T

Поради закана од бомба евакуирани пациенти од болничкиот центар во Бања Лука

M T

Дојава за бомба во авион што требало да полета од Букурешт – Патниците евакуирани

M T

Маж влегол во катедрала во Франција и оставил бомба

M T