11.8 C
Скопје
7. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Бајден: Војната во Украина ќе се одолговлекува

Американскиот претседател Џо Бајден изјави во Вилмингтон дека Украина постигнала значителен напредок во својата контраофанзива против руската армија, но дека не може да се каже дали војната е на пресвртница.

На новинарско прашање дали војната во Украина е на пресврт, Бајден вчера рече дека е тешко да се одговори, но дека смета дека конфликтот ќе се одолговлекува.

Во последните денови, украинската армија постигна значителен напредок во својата контраофанзива против руските сили во областа Харков во источна Украина.

Можеби ќе ве интересира

Британски министер: Ќе ја поддржуваме Украина додека не победи во војната

M T

Шолц: Путин мора да разбере дека не може да победи во војна

M T

Борел разговараше со лидерите на Западен Балкан за последиците од војната во Украина

M T

Милановиќ: Кога Бајден ќе лета со комерцијален авион, тогаш и јас ќе летам

M T

Бајден: Никогаш нема да го заборавиме 11 септември

M T

Бајден: САД никогаш нема да дозволат Иран да добие нуклеарно оружје

M T