26.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Шефот на украинската безбедност со порака до Медведев „Да најде бункер во кој ќе се скрие“

Олексиј Данилов, секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, одговорил на заканите од заменикот и сојузник на Путин, Дмитриј Медведев, пренесуваат агенциите.

Според написите, тој му рекол да „најде бункер за да се скрие“.

Медиумите потсетуваат дека Медведев му се заканил на режимот во Киев и рекол „дека ова е само загревање и детска игра за ултиматумите што следат“.

Пред тоа, претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјавил дека не е подготвен да преговара со Москва бидејќи руската страна поставува ултиматуми.

„Медведев не треба да мисли на Украина, туку на земја како Северна Кореја и бункерот во кој ќе се крие, конечно нека престане да пишува „Русија“ со голема буква и нека се навикне на тоа дека се уште не се повлекле “ објавил Данилов вчера на Твитер.

Можеби ќе ве интересира

Медведев се закани со нуклеарно оружје: Ова секако не е блеф

M T

Медведев се заканува: Ова е само загревање

M T

Медведев: „Лиз Трас е неспособен русофоб, нема идеи, ќе заврши како и нејзиниот претходник“

M T

Тајван со порака до Пекинг: Ќе го искористиме правото на самоодбрана

M T

Медведев: Русија ќе ги постигне сите цели, мир по наши услови

M T

Порака од Кина: НАТО да им се извини на Србија, Ирак, Либија, Сирија и Авганистан

M T