16.8 C
Скопје
3. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Почина Корнелиe Ковач, познат српски композитор

На 81-годишна возраст денеска во Белград почина познатиот српски композитор Корнелие Ковач. Причината за смртта засега не е позната.

Корнелие Ковач беше српски композитор, пијанист, аранжер. Роден е во Ниш во 1942 година, а Ковач ја составил својата прва композиција „Пусти тротоари“ веќе на четиринаесетгодишна возраст – во 1956 година.

Откако беше во многу босански оркестри, тој се приклучи на најпопуларниот рок бенд во Сараево, „Индекси“. Тој беше со нив на двомесечна турнеја во Русија.

Корнелие Бата Ковач стана член на „Индекси“ во 1966 година.

Во септември 1968 година, Корнелие се преселил во Белград, каде што ја основал групата „Корни“, која ја претставувала СФР Југославија на Изборот за песна на Евровизија во 1974 година.

Корнелие Ковач има напишано музика за театар, филмови и телевизија.