11.8 C
Скопје
7. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Кралицата само еднаш го прекршила протоколот, на погребот на принцезата Дијана

Кралицата Елизабета Втора секогаш се држела до протоколот, но во 1997 година, на погребот на принцезата Дијана, таа го прекрши кралскиот протокол – кога ковчегот помина покрај неа, таа ја наведна главата.

Тоа беше прв и единствен пат кралицата јавно да се поклони на друга личност, пишуваат медиумите и додаваат дека со овој чин и оддала почит не само на Дијана, туку и на својот народ.

Кралицата Елизабета излезе од вратите на палатата, чекаше и гледаше како ковчегот на Дијана обвиен со знаме го носат во Вестминстерската опатија.

Коментатор на „Би-Би-Си“ истакна дека овој потег е „уште едно отстапување од кој било познат протокол“.

Кралицата Елизабета почина на 8 септември 2022 година во замокот Балморал.

Можеби ќе ве интересира

Уапсен маж откако се приближил до ковчегот на кралицата Елизабета Втора

M T

Британците цела ноќ и оддавале почит на кралицата, спиеле и на тротоарите

M T

Илјадници луѓе чекаат на ред да и оддадат почит на британската кралица во Лондон

M T

Ковчегот со телото на кралицата Елизабета денеска пристигнува во Лондон

M T

Ковчегот на кралицата ќе биде изложен 5 дена во Вестминстерската палата

M T

Претседателот Пендаровски и сопругата ќе присуствуваат на погребот на кралицата Елизабета

M T