11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Ковчегот со телото на кралицата Елизабета денеска пристигнува во Лондон

Ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора ќе биде пренесен во Лондон денеска, откако претходниот ден беше изложен во катедралата Свети Гилс во Единбург.

Кралот Чарлс Трети, заедно со своите браќа и сестри, вчера присуствуваше на бдение во катедралата Свети Гилс, при што жителите на Единбург можеа да влезат и да и оддадат почит на покојната кралица.

Кралицата Елизабета почина во четвртокот во нејзиниот замок Балморал, Шкотска, на 96-годишна возраст по 70-годишно владеење.

Во Велика Британија на 18 септември, ден пред погребот на кралицата Елизабета Втора, ќе се одржи национално минута молчење, соопшти вчера британската влада.

Можеби ќе ве интересира

Уапсен маж откако се приближил до ковчегот на кралицата Елизабета Втора

M T

Британците цела ноќ и оддавале почит на кралицата, спиеле и на тротоарите

M T

Стражар кој го чува ковчегот на кралицата Елизабета Втора се онесвести

M T

Еве што се случува со телото ако престанеме да јадеме шеќер 7 дена

M T

Илјадници луѓе чекаат на ред да и оддадат почит на британската кралица во Лондон

M T

Кралицата само еднаш го прекршила протоколот, на погребот на принцезата Дијана

M T